- سه‌شنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۳
    

معرفی


مهندسی شیمی، پل میان علم شیمی و دنیای واقعی خارج از آزمایشگاه است. مهندسان شیمی، واکنش‌های شیمیایی را در مقیاس‌های صنعتی، طراحی و بهینه‌سازی می‌کنند تا بتوان طیف وسیعی از محصولات را به گونه‌ای ایمن، پایدار و اقتصادی تولید کرد.

در سال 1320، برای نخستین بار در ایران، رشته مهندسی شیمی در دانشگاه تهران ایجاد شد. دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، با سابقه درخشان و طولانی خود در زمینه آموزش کارشناسان مورد نیاز صنایع گوناگون شیمیایی و همچنین انجام پژوهش‌های بنیادین و کاربردی، به طور پیوسته در صدر دانشکده‌های برتر کشور قرار دارد.

 فارغ‌التحصیلان ممتاز مدارس کشور می‌توانند علاوه بر رشته مهندسی شیمی، در رشته‌های مهندسی نفت و مهندسی پلیمر دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، تحصیلات مقطع کارشناسی خود را انجام دهند. همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشکده، گرایش‌های   گوناگونی شامل طراحی فرایند، مهندسی محیط زیست، فراوری و انتقال گاز، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، مهندسی داروسازی، مهندسی پلیمر، مهندسی حفاری، مهندسی بهره‌برداری و مهندسی مخزن ارائه می‌شود. استادان و دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی خود را در بیش از 40 آزمایشگاه مجهز دانشکده انجام ‌می‌دهند.

این دانشکده، ناشر نشریه معتبر علمی ـ پژوهشی "Journal of Chemical and Petroleum Engineering" می‌باشد که به صورت دسترسی آزاد و هر شش ماه یک بار جدیدترین دستاوردهای پژوهشی محققان داخلی و خارجی را منتشر می‌کند. به منظور گسترش فعالیت‌ها  و مشارکت داخلی و خارجی در مورد منابع آب نامتعارف و امکان بازیافت و بازچرخانی آب، کرسی یونسکو در بازیافت آب، در سال 1392 در دانشکده تاسیس شد.                                                    

   

 

تور مجازی دانشکده مهندسی شیمی - دانشگاه تهران

تور مجازی انستیتو مهندسی نفت - دانشگاه تهران

معرفی دانشکده مهندسی شیمی-برنامه چرخ