« بازگشت

کسب رتبه اول ملی و 73 جهانی توسط دانشکده مهندسی شیمی بر اساس رتبه‏ بندی موضوعی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

کسب رتبه اول ملی و 73 جهانی توسط دانشکده مهندسی شیمی بر اساس رتبه‏ بندی موضوعی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام


روابط عمومی دانشگاه تهران اعلام کرد: بر اساس نتایج رتبه‌بندی موضوعی پایگاه استنادی (ISC)علوم جهان اسلام در سال ۲۰۲۰، دانشگاه تهران در حوزه‌های «علوم طبیعی»، «مهندسی و فناوری» و «علوم کشاورزی» صدرنشین دانشگاه‌های کشور است.

در حوزه مهندسی و فناوری در یازده رشته رتبه‌بندی صورت پذیرفته است و دانشگاه‌های ایران در هر یازده رشته حضور داشته‌اند که در این حوزه، دانشگاه تهران با کسب رتبه اول ملی در جایگاه ۱۶۲ جهانی قرار گرفته است.

در رشته‌های مربوط به حوزه مهندسی و فناوری، دانشگاه تهران در «مهندسی عمران» رتبه اول ملی و ۵۸ جهانی، «مهندسی برق و الکترونیک» رتبه اول ملی و ۲۲۰ جهانی، «مهندسی مکانیک» رتبه اول ملی و ۲۷ جهانی، «مهندسی شیمی» رتبه اول ملی و ۷۳ جهانی، «مهندسی مواد» رتبه اول ملی و ۱۸۶ جهانی، «مهندسی پزشکی» رتبه سوم ملی و ۱۹۹ جهانی، «مهندسی محیط زیست» رتبه اول ملی و ۶۶ جهانی، «مهندسی بیوتکنولوژی محیطی» رتبه دوم ملی و ۱۹۰ جهانی و «مهندسی فناوری نانو» رتبه اول ملی و ۳۰۰-۲۵۱ جهانی را از آن خود کرده است

. در سایر رشته‌های مهندسی و فناوری، شامل مهندسی چند رشته‌ای، مهندسی صنایع، مهندسی تولید، علوم و فنون غذایی، ابزار دقیق (INSTRUMENTS & INSTRUMENTATION)، ذره‌بینی (MICROSCOPY)، علوم تصویربرداری و فناوری عکاسی، طیف‌سنجی دانشگاه تهران رتبه اول ملی و ۱۱۸ جهانی را به دست آورده است.

گفتنی است؛ گروه رتبه‌بندی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) پس از قریب به یک دهه انجام موفق رتبه‌بندی ملی دانشگاه و پژوهشگاه‌های کشور و نیز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان و دانشگاه‌های جهان اسلام، با توجه به تجارب ارزنده در این زمینه و شناخته شدن به‌عنوان تنها مرجع رتبه‌بندی در کشور، در سال ۹۹ برای اولین بار رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را بر اساس حوزه‌های موضوعی به انجام رسانده است. اولین نسخه این رتبه‌بندی، با نام ISC World University Rankings by Subject برای دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است و امسال برای دومین سال پیاپی این رتبه‌بندی را با تغییراتی جزئی در روش‌شناسی انجام داده است.

برای مشاهده گزارش کامل به وب‌گاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) مراجعه شود.