- سه‌شنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۳

شیمی آلی

درباره آزمایشگاه

 

نام آزمایشگاه : شیمی آلی

 

تاریخچه (شامل سال تاسیس، موسس اولیه، نحوه تاسیس، تغییر نام، مساحت و ........ ): سال تاسیس آزمایشگاه شیمی آلی به حدود 40 سال پیش برمی گردد. در ابتدا این آزمایشگاه آزمون های مربوط به نفت و فرآورده های پالایشگاهی را انجام می داد که بتدریج وقتی آزمایشگاه نفت شکل گرفت آزمایشگاه شیمی آلی برای انجام آزمایش های مربوط به واکنش های شیمی آلی و پلیمری فعالیت خود را آغاز نمود که تا کنون نیز ادامه دارد. مساحت تقریبی آزمایشگاه حدود 110 متر مربع می باشد که در آینده نصف این مساحت برای آزمایشگاه تحقیقاتی نانوبیوپلیمرها و بقیه برای آزمایشگاه آموزشی شیمی آلی در نظر گرفته خواهد شد.

نوع فعالیت آزمایشگاه : آموزشی-تحقیقاتی

سرپرست آزمایشگاه با ذکر درجه علمی: دکتر ایرج رضائیان- دکتر پیام زاهدی

تعداد کادر هئیت علمی: 2 نفر

تعداد کارشناس : ندارد

اختراع و دستاورد ثبت شده :        دارد             ندارد            ذکر نام :

مقاله ISI  :          دارد                          ندارد

امکانات انجام چه نوع آزمایشاتی را دارید؟ امکانات موجود در این آزمایشگاه بیشتر برای بخش آموزشی دانشجویان مقطع کارشناسی اشت که واحد آزمایشگاه شیمی آلی را اخذ می کنند. با این حال آزمون هایی از قبیل تعیین نقطه ذوب و جوش مواد، تعیین عدد صابونی مواد شوینده، الکتروریسی نانوالیاف پلیمری، سنتز برخی از پلیمرهای آبدوست و آبگریز و عامل دار کردن سطح آنها و برخی از آزمون های بیولوژیکی و میکروسکوپ نوری را می توان در این آزمایشگاه انجام داد.

فعالیت های تحقیقاتی: در حال حاضر آزمایشگاه تحقیقاتی نانوبیوپلیمرها در سه زمینه پلیمری فعالیت دارد: (1) الکتروریسی نانوالیاف برای کاربردهای رسانش دارو و پوشش های زخم، (2) سنتز هیدروژل های پایه سیلیکونی بعنوان سیستم های رسانش دارو و بیومتریال های  داربست های داخل بدن و (3) پلیمرهای قالب مولکولی (MIPs)

 

نوع آزمایشگاه :

آموزشی

تحقیقاتی

با ذکر درصد هر کدام

 

تحقیقاتی

آموزشی

 

  •  
  •  

50

50

 

 

 

 

 

 

 

تعداد تجهیزات با ذکر نام تجهیزات مهم : ترازوی 3 رقم اعشار (1)، دستگاه تعیین نقطه جوش و ذوب (1)، همزن برقی (2)، هیتر همزن دار (2)، دستگاه الکتروریسی (1)، آون خلاء (2)

همکاری و انجام پروژه ها و طرح های تحقیقاتی با سازمان های خارج از دانشگاه   :       دارد               ندارد

نام استانداردهایی که آزمایشگاه اخذ کرده است : ندارد

آدرس دقیق آزمایشگاه: خیابان 16 آذر- دانشگاه تهران- دانشکده فنی- مهندسی شیمی- ساختمان هیدرولیک

تلفن :  61113062                       نمابر  :  ندارد                     پست الکترونیکی  : phdzahedi@ut.ac.ir

آدرس سایت آزمایشگاه : این آدرس توسط مسئول محترم سایت تکمیل گردد.